Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top
 

Atletik Beslenme

Programa aynı zamanda “performans için beslenme” adını da verebiliriz.

 

Bu hizmetten yararlanabilmeniz için profesyonel sporcu veya atlet olmanıza da gerek yok.

 

Aktif yaşayanların sayısı giderek artarken hala beslenme bilinci bu oranda artmamaktadır. Bunun sonucunda aylarca harcanan emeğe rağmen ilerleme kaydedemeyen bir çok insan var. Onların da bu programa katılıp yaşam boyu kullanacakları bilgileri edinmeleri faydalarına olacaktır.

 

*          *          *

 

Sporcu gözünden bakacak olursak optimal performans amaçlandığında, sporcuların “besin ihtiyaçları” tamamen farklı bir boyut kazanmaktadır.

 

2011 yılında İngiltere’de tamamladığım yüksek lisans programı (MS.c.) ile Türkiye’de ilk kez Egzersiz ve Beslenme Bilimi üzerine yurtdışında eğitim alan diyetisyen oldum. Hala ülkemizde gelişen bir dal olduğundan sporcu beslenmesi uzmanlarının ileride daha etkin ve sayıca artacağına inanıyorum.

 

Hakim olduğum bu alanda mümkün olduğunca çok insana ulaşıyor olmanın ve doğru bilinçlendirmenin önemli olduğunu düşünüyorum ayrıca hayatlarından değişime tanık olukça da büyük keyif alıyorum.

 

*          *          *

 

Haziran 2013’te, üyesi olduğum ABD’de bulunan ISSN (International Society of Sports Nutrition) topluluğunun yıllık konferansı ve sınavı için Colorado’da bulundum. Katıldığım konferanslar ve sınav sonucunda  CISSN sertifikasını almaya hak kazandım. Beni gururlandıran olay topluluk başkanın (Jose Antonio, PhD) açıkladığı üzere CISSN sertifikasını alan ilk Türk Diyetisyen olduğumu öğrenmemdi.

 

Bu konuda kredibilitesini tamamlamış uzman olarak amacım bilimsel verileri danışanlarıma pratik ve anlaşılır bir dilde sunmaktır. Böylece doğru bilgiyi edinirken medyada her gün bir diğeri ortaya çıkan araştırma sonuçlarına dair kafanızdaki karmaşa çözülmüş olacak.

 

Kısa bir zaman diliminde belki de ömür boyu kullanacağınız birçok bilgiyi sunmuş olacağım. Bu süreçte size gerekli bilimsel desteğin yanında motivasyonuzu yüksek tutmaya gayret göstereceğim.

 

Antrenman düzeniniz ve yaşam tarzınız göz önüne alınırak %100 ihtiyaçlarınıza uygun bir beslenme planı ortaya sunulmaktadır. Bu sayede dayanıklılığınızın ve kas toparlanmalarının da süresinin kısaldığını farkedeceksiniz.

 

*          *          *

 

Profesyonel veya amatör olsun, şimdiye dek birçok aktif bireye fonksiyonel beslenme planları hazırladım;

  • Koşucular
  • Bisikletçiler
  • Triatlon yarışçıları
  • Yüzücüler
  • Futbolcular
  • Tenisçiler
  • Profesyonel dansçılar

 

Ek olarak farklı spor dalları ile uğraşan profesyonel ve amatör profile sahip kişilerle çalışma şansı buldum. Hedefleri doğrultusunda destek olurken, gündelik hayatları için ayrı, sosyal yaşamları için ayrı ve müsabaka dönemi beslenmesi için ayrı menüler planlanır.

 

Önemli Not:

 

Beslenme bilim dalında en hassas konulardan biri olan sporcu beslenmesi çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

 

Spor yapan bir çok insanda sıkça gözlemlediğim, bilinçsizce porsiyonlarını arttırmaları, aşırı protein tüketmeye başlamaları ve gereksiz besin desteği (supplement) kullanımıdır.

 

Kabul edilmesi gereken ilk şey spor yapınca Yeşil Dev’e (HULK) dönüşmeyeceğimizdir.

 

Gıda olarak ihtiyaçlarımızın arttığı doğru olsa da bunun düzenlemesini ve ayarını bu konuda uzmanlığı olan diyetisyenlerle planlanması gerekir.

 

Konu sağlığınız olduğunda lütfen etrafınızdaki tavsiye verenlere eğitimini bilmeden güvenmeyin!

 

*          *          *

 

Danışmanık hizmetinin detayları:

 

Vücut analizi ile kas-yağ dokularındaki durum değerlendirilir

Klinik durumu ve hedefleri doğrultusunda uygun program önerilir

İhtiyaç olan kalori/protein/sıvı.. alımı saptanır

Antrenman döngüsüne göre beslenme planı güncellenir

Toparlanma süresini minimuma indirebilecek stratejiler üzerine yoğunlaşılır

Besin destekleri sadece gerekli durumlarda tavsiye edilir

…..

Konsültasyonlar (görüşmeler) ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen bizi arayın

 

* Bu sitede anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.