Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

RAMAZANI SAĞLIKLI GEÇİRELİM

Orçun Kürüm / Besinler  / RAMAZANI SAĞLIKLI GEÇİRELİM

* RAMAZANI SAĞLIKLI GEÇİRELİM

Bizim gibi müslüman ülkeler için ayrı bir öneme sahip olan bu dönemde beslenme alışkanlıkları ciddi şekilde değiştiğinden birçok kişi sağlık problemleri yaşamaktadır. Sabah gün ağarması ile başlayan oruç akşam güneş batışına kadar devam etmekte ve uzun saatler sürmektedir. Bu yazıda oruç tutarken hem sağlığınızı hem de kilonuzu koruyabilmenizi sağlayacak önemli tavsiyeler vereceğim.
Ramazan Öncesi

Hazırlık çok önemlidir! Ramazana günler kala daha küçük öğünler yemeye başlayarak kendimizi uzun süre açlığa adapte edebiliriz. Düzenli beslenirken aniden açlık dönemine girmek vücut için stresli bir durum olacaktır. Bunu önceden alıştırarak vücudunuzun yaşayacağı ekstra stresi azaltabilirsiniz.

Kan şekeri dengenizi bozacak gıdalardan uzak durunuz. Eğer insülin direnciniz bozulursa hem oruç döneminde çok acıkırsınız hem de insülin seviyeniz sonrasında daha da bozulabilir. Bu sebeple aşırı miktarda ve fazla şeker içeren gıdaların tüketimine ara vermelisiniz.

Bağımlılık ve alışkanlık yapan maddeleri de azaltarak Razaman ayı boyunca oruç tuttuğunuz dönemi daha sorunsuz atlatabilirsiniz. Örnek olarak çay, kahve, alkol, sigara gibi maddelerin tüketimini önceden azaltarak sonrasında yaşayacağınız stresten kurtulmak mümkün.
Ramazan Sırasında

Ramazan sırasında belki de en önemli uyarılardan bir tanesi sahura kalkmaktır. Sahur’da tamamı kompleks karbonhidratlardan (esmer ekmek, baklagil, yulaf ezmesi veya tam tahıllı mısır gevreği) oluşan bir öğün tercih edin. Bunları tüketmek aldığınız enerjinin vücudunuza daha yavaş ve uzun sürede kullanılmasına olanak verecektir. Ayrıca kendinizi daha tok hissetmenize de yardımcı olacaktır.

Tabiki bol bol su içmek lazım. Ramazan döneminin yine yaz aylarına denk gelmesi ile gün içerisinde muazzam miktarda bir sıvı ve elektrolit kaybı oluşmaktadır. Ayrıca sıvı kaybı baş ağrısı ve halsizlik de yapacağından orucu açtığınız saatten itibaren aralıklarla ama sık sık su içmeye özen gösterin.

Mümkünse 7 saat uyumaya çalışın. Gün içerisinde yorgun ve enerjisiz olan vücudunuzun gece dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyacı vardır.

Ramazan Sonrası

Bildiğiniz gibi Ramazan sonrası yavaşlayan metabolizma ve kendini korumaya almaya almaya alışmış bedenimiz yağlanmaya müsait bir duruma gelmektedir. Bu sebeple Ramazan öncesi dönem gibi normalde biraz daha az yiyerek yavaş yavaş eski beslenme düzenimize dönmeliyiz yoksa istenmeyen kiloları farketmeden alabiliriz.

Sindirim sistemini eski düzenine koyabilmek için lif içeriği yüksek sebze ve kuru yemişleri hergün tüketebilirsiniz. Yemeklerinizi daha yavaş ve iyice çiğneyerek tüketin. Bu sizin yemekleri sindirmenizi kolaylaştırırken iştahınızı kontrol altına almanıza da yardımcı olacaktır.
Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.