Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

TATİL YAPARKEN BESLENMEMİZE NASIL DİKKAT EDEBİLİRİZ?

Orçun Kürüm / Besinler  / TATİL YAPARKEN BESLENMEMİZE NASIL DİKKAT EDEBİLİRİZ?

* TATİL YAPARKEN BESLENMEMİZE NASIL DİKKAT EDEBİLİRİZ?

 

Tatil döneminin dinlenme ve yeni yerler görme dışında ayrıca bir önemi daha vardır, lezzetli yemekler YEMEK!

Tabi ki kimse size tatilde haşlanmış brokoli ile yanında su için demeyecektir. Fakat tatil sadece yemek yemek de değildir. Bütün tatil eğlenceniz yemek üzerine olmamalı, tatile dinlenmek ve yeni yerler görmek için çıkmıyor muyuz?

Tatilde beslenme alışkanlıklarının değiştiği, kalori alımımızın arttığı ve normalden daha sağlıksız beslendiğimiz bir gerçek olmakla beraber her şey o kadar da olumsuz değil. Aşağıda açıklayacağım çok kolay yöntemlerle bu durumu avantaja dönüştürebiliriz.

Varsayalım İtalya veya Amerika’dasınız güzel bir pizza veya hamburger buldunuz. Eğer çok canınız çekip bunu yemezseniz, daha sonraki restoranda veya ülkenize döndüğünüzde onun acısını büyük ihtimalle çıkartacaksınız. Burada yapılması gereken akıllıca davranış ya dilim pizza satan yerlerden bir pizza denemek ya da orta boy pizza veya bu hamburger de olabilir, 1 porsiyonunu bölüşerek tüketmek. Bu sizi gereksiz yere alacağınız bir çok kaloriden korumuş olacaktır.

Keyif yapmak istesek de kimse tatilden döndüğünde üzerinde 2-3 kg fazla yağ istemeyecektir. İşte size hem keyifli hem lezzetli hem de sağlıklı bir tatil yapmak için beslenme tavsiyeleri;

  • Kalorisiz içecekleri tüketmeye çalışın! Bunlar su, maden suyu ve light içecekler olabilir.
  • Porsiyonlarınızı küçültün ve arzu ettiğiniz şeyi yemenin tadını çıkartın!
  • Özellikle masalara konan (grissini-zeytinyağı gibi) atıştırmalıklara dikkat edin. Günde alacağınız fazladan 200-300 kalori 10 günde 2000-3000 kaloriye denk gelecektir.
  • Tatlı siparişi verecekseniz de muhakkak biri ile paylaşın veya gelen porsiyonun yarısını tabakta bırakın. İnanın yarım saat sonra beyniniz için yarım porsiyon ile 2 porsiyon tatlı arasında hiçbir haz farkı kalmayacaktır!
  • Yemek siparişi verirken yemeğin nasıl pişirildiğini sorun ve kızartmalardan uzak durmaya çalışın. Ayrıca ana yemeğin yanına konanları öğrenirseniz fazladan yiyeceğiniz karbonhidratı da sebze ile değiştirme şansınız olur.
  • Fast food restoranında yiyecekseniz sizi baştan çıkarmak için tasarlanan ekstra büyük menülerden uzak durun. Her zaman ana yemeği alıp yanına salata almaya çalışın ve kalorisiz içeceğinizi yemeğin yanında tüketin.
  • Restoranda yemek yiyeceğinizde seyahatte olmasanız bile balık tercih etmeniz en akıllıca ve sağlıklı tercihlerden biri olacaktır.
  • Günlük kalori alımınıza dikkat ederek alkol tüketmenizde bir sakınca olmayacaktır. Birçok insanın özellikle tatilde daha fazla alkol tükettiğini biliyoruz. Bunu ancak gün içerisinde aldığınız kaloriler ile dengeleyebilir ve kilo almadan bir miktar keyfinizi yapmış olursunuz.
  • Gün içerisinde ister deniz kenarında güneşlenin ister bir müzede saatler harcayın, önceden yanınıza alacağınız ara öğün sizi sağlıksız bir atıştırmalıktan uzak tutacaktır. Bu ara öğün bir porsiyon meyve olabileceği gibi taşıması kolay kuruyemişli-kurumeyveli barlardan da olabilir.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.