Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

Sağlıklı bir kış için 6 koruyucu besin!

Orçun Kürüm / Besinler  / Sağlıklı bir kış için 6 koruyucu besin!

* Sağlıklı bir kış için 6 koruyucu besin!

MANTAR: Mantarın hem selenyum kaynağı olması hem de riboflavin ve niasin gibi B vitaminlerini içermesi bağışıklık sistemi için önemli rol oynar. Ayrıca antiviral ve antibakteriyal etkisi vardır.
BADEM: Kalori bakımından miktarına dikkat ederek tüketeceğiniz günde 1 avuç içi kadar badem günlük almanız gereken E vitaminine önemli katkı sağlar. Aynı zamanda kapalı kış günlerinde depresif hissetmemek için sinir sistemi için gerekli olan B vitaminlerini içerir.
GREYFURT: Bağışıklı sistemi için gerekli olan C vitamininin iyi bir kaynağıdır. Hücreleri zararlı etkenlerden koruyan Flavanoidler bakımından zengindir bu yüzdende güçlü bir antioksidandır.Greyfurtla birlikte mandalina ve portakalı da ihmal etmeyiniz.
BUĞDAY RUŞEYMİ: Buğday tanesinin en üst kısmında bulunan embriyo olarak adlandırılan kısımdır . E vitamini demir folik asit ve çinko gibi vitamin ve mineralleri içerir. E vitamini ve selenyum antioksidan özellikleri ile koruyucu etkiye sahiptir. Buğday ruşeymini günlük beslenmenize ara öğününüzde yoğurda veya kahvaltılarda müslinize katabilirsiniz.
SOMON: Yüksek miktarda omega 3 yağ asidi içeriğiyle kışın bağışıklık sisteminizi dinç tutabilmek için haftada en az 1 kez tüketilmesi faydalı olan bir besindir.
BEYAZÇAY: Hiçbir işleme tabi tutulmadığından en güçlü antioksidan özelliği bulunan çaydır. Kolesterolü düşürücü ve kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Ayrıca diğer çaylara göre en düşük kafein içeren çaydır. En büyük özelliklerinden biri ise bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olmasıdır.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.