Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

Bıkkınlık veren Reflü şikayeti ve Tedavisi için Öneriler

Orçun Kürüm / Besinler  / Bıkkınlık veren Reflü şikayeti ve Tedavisi için Öneriler

* Bıkkınlık veren Reflü şikayeti ve Tedavisi için Öneriler

Eğer kronik bir Gastroözofageal reflü (yani mide ekşimesi veya reflü) şikayetçiyseniz şimdi okuyacaklarınız sizi çok şaşırtacak. Bu gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında genelde ilaç ve beslenme tedavisi önerilse de bilim artık doğru şekilde uygulanan fiziksel aktivite ile de bu gibi rahatsızlıkların azaltılabileceğini kanıtladı.

Egzersiz ile ne alakası olabilir dediğiniğinizi duyar gibiyim; reflü rahatsızlığına sebep olan en önemli şey helicobakter pilori’dir. Bu bakteri midedeki asiditeyi arttırarak siz, reflü hastası yapabilmektedir. Tabiki sizin bağışıklık sisteminiz ile de yakından ilgili bir durumdur.

Düzenli egzersiz yaparak bağışıklık sisteminizi geliştirirken bu gibi zararlı bakterilerin üremesini minumum düzeye tutmuş olursunuz. Bu yüzden size uygun bir düzenli aktivite ile ilk adımı atmam mümkün.

Yapılan egzersiz mümkün olduğunca hafif ama aynı zamanda sürekli olmalı. Kilo vermek istiyorsanız, koşmak veya ip atlama gibi aktiviteler reflünüzü arttıracaktır, sadece yürüyüş veya hafif tempoda bisiklet sürmeniz yeterli olacaktır.

Eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız bunu da ağır kiloların altına girerek değil hafif kilolar ile kasları yorarak yapmanız mümkündür. Ağır antrenman da reflüyü arttırmaktadır.

Reflü problemleri için kilo durumunun ve beslenme kalitesinin başta geldğini biliyoruz. Kilo fazlanız varsa bu mideyi yukarıya iter ve asidin özefagusunuzda birikmesine yol açar. Beslenme ise her daim kaliteli gıdalardan oluşmalı ve kızarmış gıdalardan, yüsek asiditesi olan bazı meyve ve içeceklerden, aşırı çay kahve ve baharat tüketiminden uzak durmak reflü şikayeti ile mücadelenize yardımcı olacaktır.

Özellikle egzersiz sırasında reflü şikayetiniz olmaması için anrenman öncesinde 1 veya 2 saat katı gıda tüketmemenizi tavsiye ederim.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.