Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

Rejim ve Cinsiyete Göre Bakış Açısı

Orçun Kürüm / Kilo Kontrolü  / Rejim ve Cinsiyete Göre Bakış Açısı

* Rejim ve Cinsiyete Göre Bakış Açısı

Zayıflamak için rejim yapanlarda cinsiyet farkı kalkıyor

Bazıları diyet yapmayı “erkeklik”ten uzak, kadınsı bir davranış bulabilmekteydi. Bundan 15-20 sene önce yapılan sosyolojik araştırmalarda erkeklere sorulduğunda; diyet yapmayı “erkeğe yakışmayan bir davranış” olarak görenlerin kilo kaybı için egzersize yöneldikleri bulunmuştur (Germov ve Williams 1996).

Bugün hala kadınlar için  “Nişantaşı’na diyetisyene gidiyorum” demek bir keyif ve rahatlama duygusu taşırken, erkekler için bu bayağı sıkıntılı bir cümle olabilmekte, “bir spor salonuna gidiyorum” demek daha korunaklı gelebilmektedir.

Artık rejimde olan erkekler artıyor!

Uzun yıllardır kadınlarca popüler olan diyet yapma veya diyetisyene gitme alışkanlığı, erkekler tarafından yadırganıp “kadınsı” bulunabiliyordu. Ancak, sevinerek ve kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki bu tutum yavaş yavaş kırılmaktadır.

Zamanla, sağlıklı yaşam anlayışlarının yaygınlaşması ve erkeklerde de bedensel sağlık bilincinin gelişmesiyle artık  daha sağlıklı olmak için diyetisyene başvuran erkekler, çevrelerindeki toplum tarafından da normal karşılanmakta ve hatta desteklenmektedir.

Bana düzenli gelen benimle birlikte çalıştıklarını çevrelerine rahatlıkla söyleyen erkek danışanlarım olması sevindirici. Zayıflamak görüntüden önce sağlık için atılan bir adımdır ve gizlenmesinin bir manası yoktur. Hele feminen bir eylem hiç değildir.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.