Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

Kilolarla Savaşmaktan Yoruldunuz Mu ?

Orçun Kürüm / Kilo Kontrolü  / Kilolarla Savaşmaktan Yoruldunuz Mu ?

* Kilolarla Savaşmaktan Yoruldunuz Mu ?

Sakın stres olmayın. Bu yazının amacı sizleri strese sokmak değil.

Tam tersine, bazı konulardaki algılarınızı geliştirip sizin özgüveninizi arttırmak ve bedeninize ilişkin olarak daha yüksek bir düzeyde farkındalık yaratmaktır.

Hepimiz “Beden Kitle İndeksi” (BKİ) Mağdurlarıyız

Dikkat edilmesi gereken bir konu var: Biz beslenme uzmanlarının sıkça ağzımızdan düşürmediği ve hala obezite teşhisinde tek resmi ölçümleme metodu olarak kabul edilen Beden Kitle İndeksi (BKİ), aslında güncelliğini epeyce yitirmiştir. Eğer BKİ’yi “ciddiye” alırsak, Brad Pitt ve George Clooney’i bile kilolu sınıfına koymamız gerekir. “Bu haksızlık” dediğinizi duyar gibiyim.

BKİ’ye güvenmeli miyiz? Bu, çok ciddi bir tartışma konusu. 1830’larda Belçikalı L. Adolphe Quetelet tarafından “icat edilen” BKİ (Quetelet Index), şimdilerde de hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çoğunuzun bildiği gibi, normal kilo aralığındaki bir kişinin 18.5-24,9 BKİ aralığında olması gerekmektedir. Bu ölçüm, her ne kadar eksik, hatta bazen yanlış sonuçlar verse de toplumsal bir araştırma için kullanılabilecek en ucuz ve pratik yöntemdir.

BKİ artık bireysel değerlendirmeler için ciddi bir araç olarak kullanılmamalıdır. Mümkünse vücuttaki yağı ölçebilen cihazlar/teknikler ile vücut yağı belirlenmeli ve ona göre kilo durumu değerlendirilmelidir.Bu cihazlar, hemen her diyetisyenin ofisinde olduğu gibi, birçok hastanede de bulunur.

Tavsiyem , kilo probleminiz olup olmadığını öğrenmek için bir diyetisyene başvurmanız ve yağ ölçümü sonucunu dikkate alarak size uygun kilolunun belirlenmesini talep etmenizdir. American Council on Exercise (ACE) ‘a göre kadınlar için sağlıklı aralık %25-31 arası olurken erkeklerde de %18-24 aralığındadır.

Daha pratik bir çözüm için bel çevrenizin kadınlarda 80 erkeklerde ise 94 cm’den az olmasına dikkat edin.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.