Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

Kilo Alarak İsraf Ekonomisine Katkıda mı Bulunuyoruz?

Orçun Kürüm / Kilo Kontrolü  / Kilo Alarak İsraf Ekonomisine Katkıda mı Bulunuyoruz?

* Kilo Alarak İsraf Ekonomisine Katkıda mı Bulunuyoruz?

Normal kiloda olanların, “bu konudan bana ne” diye söylendiğini duyar gibiyim. Ama durun: Hepimiz aynı gemideyiz ve bu yüzden onu herkesi ilgilendiriyor.

Obezite Ekstrası

Havayolu şirketleri bile, obez müşterileri için extra ücret talep edilmesini tartışıyorsa, obezite tüm toplumu etkileyen bir olgu halini çoktan almış demektir. Bir beslenme uzmanı olarak örneğin sigara tüketiminin veya ekosistemin bozulmasının çok  daha ciddi  sorunlara neden olduğunu, çözüm çalışmalarının da çok masraflı olduğunu biliyorum. Ancak obezite de çok ciddi bir boyut kazanmış durumda ve mutlaka ulusal ölçekte ele alınması gerekiyor.

İngiltere’deki gelişmeler

NHS (İngiliz Sağlık Hizmetleri) fazla kilo ile ilgili hastalıklara yılda 5 milyar Sterling (yaklaşık 18 trilyon TL) harcıyor. Bu miktar, her ne kadar İngiltere’nin gayri safi milli hasılasının çok küçük bir bölümünü oluştursa da halkın bazı kesimlerini gene de rahatsız ediyor.

Özellikle İngiltere’de sağlık sisteminin gelirlerinin kaynağının vergiler olduğu gerçeğini göz önüne alırsak, kızgınlığın sebebini anlayabiliriz. İşin ciddiyetinin farkında olan İngilizler 2020 hedefi olarak hem yetişkinlerde hem de çocuklarda obezite oranlarını ciddi oranda düşürmeyi planlıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri ise 2020’ye kadar obesiteyi 33.9%  azaltmayı hedefliyor (Kaynak: CDC)

Benden Türkiye ile ilgili verileri bekliyor olmalısınız. Ancak, obezitenin Türkiye ekonomisine net maliyeti maalesef bilinmiyor. Uzmanların henüz bu alana yeteri kadar yoğunlaştığını sanmıyorum.

Kilo sorunları ile ilgili ülkemizde de ciddi çalışmalar ve araştırmalar yapılsa da bizde de İngiltere ve ABD’de olduğu gibi, devlet eliyle büyük kampanyalara girilmesi çok daha etkin sonuç verecektir diye düşünüyorum. Son zamanlarda bu konudaki gelişmeler heyecan verici bir şekilde artıyor. Devamı oldukça bu konu ile ilgili tekrar bir yazı paylaşacağım.

Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.