Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

Çocuk Obezitesine Karşı Çözüm: Yasal Düzenlemeler!

Orçun Kürüm / Besinler  / Çocuk Obezitesine Karşı Çözüm: Yasal Düzenlemeler!

* Çocuk Obezitesine Karşı Çözüm: Yasal Düzenlemeler!

Çocukların genelde evdeki besinlerden aldıkları kaloriden çok daha fazlasını dışarda satın aldıkları yiyeceklerden aldığı araştırmalar sonucunda saptanmıştır. Buna bir çoğunuzun da katılacağını düşünüyorum. Çok disiplinli veya bilinçli bir ailede büyüyen çocuklar ev dışında yediklerine dikkat etmektedirler ki bu oran toplum içerisinde çok küçüktür.

Bilinçli bir beslenme alışkanlığı olmayan diğer çocuklarımız ise marketlerde satılan içeriği şeker, tuz ve yağ ile doldurulmuş yapay ürünleri tüketmeye mahkum bırakılmaktadır. Bilinçli olmaları neyi değiştirir o da tartışılabilir çünkü marketlerde satın ürünlerin çoğu sağlıksız besin sattığı için bir nevi çocuklarımızı kaçınılmaz bir sona sürüklüyoruz. Kilo alma!

Obezite Çağı Kapıda

Obezite çağı kapımızda demiyorum içeri girdi bile! Her ne kadar ülkeler sağlıklı yaşam için çabalayıp kampanyalar yürüte dursun, son 30 yılda hiçbir ülkede obezite oranlarını düşürmeyi başaramamışlardır. İnsan ırkı 10 binlerce yıl içerisinde doğada hayatta kalıp sıradan bir tür olmaktan çıkıp dünya üzerinde baskın bir ırk haline geldi. Bu zekanın hayatta kalmak için ne kadar önemli olduğunun bir kanıtıdır. Fakat bundan sonraki süreçte zekamızın bizi yüceltmek yerine bizi elemine edeceğinden korkuyorum.

Bence bundan sonraki uzun süreçte, insanlar kendi içerisinde elenecek ve sağlıklı olanlar hayatta kalmaya devam edecektir. Bu sonuca varmamın sebebi yaşam mücadelesinin bu kadar zor olduğu şartlarda; insan başına düşen gıda, su, iş imkanının azalması ile sağlıklı olmayan bir neslin sağlıklı olanlarla yarışması daha güç olacaktır.

Çocukları bilinçlendirmek

Burada bizim üzerimize düşen konu çocuklarımızı bilinçlendirmek ve sağlıklarını (ideal kilolarını) yakından takip etmek olmalıdır. Onların beslenmelerini yakından takip etmeliyiz. Nedenini kısa bir örnek ile açıklamak istiyorum: Konuştuğum birçok kişi her ebeveyn gibi çocuklarına çok leziz olan mısır gevreklerinden alıyorlar. Fakat bazı markaların ürünleri neredeyse % 40 şeker olmakta, bu gibi bir gıdayı çocuklarımıza vermek sakıncalı durumları zamanla oluşturabilir.

Mümkün olduğunca çocuklarınız istediği şeylerin doğal ve az şekerli alternatiflerini üretmelisiniz. Bilmiyorsanız bunu rahatlıkla bir diyetisyene danışarak öğrenebilirsiniz.

Yasal düzenlemeler

Bu konu sadece aileleri değil ülkeleri de bağlamaktadır. Ülkelerin yapması gereken bazı yasal düzenlemeler ile üreticilerin bir gıdanın içerisine koyacakları şeker, yağ ve nişasta gibi kalorili ve besleyici özelliği olmayan (tuz dahil) besinleri kısıtlamak olmalıdır.

Şu ana kadar görüldüğü üzere besinleri kendi seçme şansı olan toplumlarda obezite hep artıyor. O halde bazı yüksek kalorili besinlerin düzenlemeler ile kalorisinin düşürülmesi çocukları daha az kalori almaya zorlayacaktır. Bu firmaların tek başına üsteleneceği veya üstlenmek isteyeceği bir görev olmadığından devlet kontrolünde bunu gerçekleştirmek mümkün.
Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.