Pzt - Cumartesi 9.00 - 19.30

0 (212) 247 27 69

Güzelbahçe sok. Seren apt. 18/4 K.2 Nişantaşı

Top

BESİNLERİ NASIL ALGILIYORUZ

Orçun Kürüm / Besinler  / BESİNLERİ NASIL ALGILIYORUZ
BESİNLERİ NASIL ALGILIYORUZ

* BESİNLERİ NASIL ALGILIYORUZ

Konuya bir örnek vererek başlamak gerekirse “Akşam yemeğinde makarnanıza mor renk bir ketçap alır mısınız?”

Hayır yanlış okumadınız, mor ketçap, hatta yeşili bile var. Mesela X firma ketçapları bir dönem çocuklara özel yeniden tasarlanan ketçap çocukların dikkatini çekmeye çalışarak satışlarını arttırmayı hedefledi. Tadı aynı olsa da farklı renkteki ketçaplar ile çocukların ketçap algısını değiştirip onları daha sık ketçap kullanmaya teşvik etme amacı ile harekete geçildi. Ancak tabiki bu serüven çok uzun sürmedi ve 3 yıl süren bu proje sona erdi.

Burada müşteri olan bizler alışverişte gerçekten ne alacağımızı ihtiyacımıza gore belirlemeliyiz.Ayrıca eğer alışverişe giderken bir plan yapmadan giderseniz kendinizi bunun gibi birçok iyi pazarlanmış ürünün içerisinde kaybolmuş bulabilirsiniz. Sonucunda ise ne olacağını söyleyecek olursam, ihtiyacınız olmayan bir gıdayı daha eve alarak kimi zaman ideal kilonuzu kimi zaman sağlığınızı riske atacaksınız.

Bu konuya aynı örnekten devam edecek olursak X firma Ketçap’larının çocuklar tarafından tüketilmesini kolaylaştırabilmek ve arttırabilmek adına uzunca bir süre gözlem yapıp bazı saptamalar yapmışlardır.Bu saptamalardan biri normal boyuttaki şişelerin çocuklara büyük geldiği ve annelerinden destek alalarak tüketmek zorunda kalmalarıdır.Bunu farkeden firma hemen işe el atmış ve çocukların eline uygun küçük sevimli şişeler tasarlamaya başlamışlardır.(Bu gibi örnekler çoğaltılabilir)

Eğer gıda firmaları derslerine çalışıyorsa sizin de kendine en doğru gıdayı seçebilmek adına dersinizi çalışmanız ve tüketeceğiniz gıdaları iyi bilmeniz gerekmektedir.

 

ORÇUN KÜRÜM

WWW.ORCUNKURUM.COM

* Bu makale anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim/hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Kişiden kişiye farklılar gösterebilir.